The Academy for Conductors by maestro Vasily Petrenko
Co-organized by the Primavera Foundation Armenia and the Armenian National Philharmonic Orchestra (Artistic Director & Chief Conductor Eduard Topchjan).
From July 2 to 6, five young conductors Ziwei Ma (China), Karen Amir Latifi (Iran/Armenia), Roman Reznik (Norway/Ukraine), Jorge Vazquez (Mexico), and Nikolai Mazaev (Russia) came together in Yerevan for an intensive four-day educational program at the Aram Khachaturian Concert Hall. Under the guidance of Vasily Petrenko, they worked on their professional, artistic, social, and emotional skills essential for a successful conductor’s career.
Maestro Petrenko met the Academy participants before their first encounter with the Academy Orchestra. The Academy program for today includes Beethoven’s 5th and 7th symphonies, Brahms’ 1st Symphony, and Stravinsky’s Firebird Suite.
The Academy program included: